czwartek, 26 kwietnia 2018

Cześć!
Dawno nas tu nie było za co przepraszamy bardzo, ale ostatnio wiele u nas się dzieje. Oczywiście zacznijmy od tego, że dużo pracy musieliśmy włożyć w naukę do egzaminów gimnazjalnych. Na szczęście są one już za nami i wreszcie można odetchnąć pełną piersią. Ale wróćmy do głównego tematu naszego bloga. Od nie dawna zaczęliśmy pracę na nowych filmem, w którego też wkładamy całe serce. Nowe dzieło, które tworzymy będzie przede wszystkim o Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w naszym mieście Tarnobrzegu. Po za głównym tematem filmu chcemy również wspomnieć o stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Drugim ważnym wydarzeniem w naszym mieście jest czterysta dwudziesta pięcioletnia rocznica powstania Tarnobrzega. Myślimy, że dokument, który tworzymy, kreując naszą pasję, będzie ciekawy i chcemy pokazać jaki nasz kraj jest silny i nie poddał się sto lat temu. Również historia budynków zawartych w naszym mieście jest niesamowita, bo pozostawiła znaczy ślad po przeszłości. Właśnie takim przykładem jest tutejszy szpital. Na razie to tyle co możemy zdradzić, ale obiecujemy następne wpisy na ten temat. Dodajemy jeszcze kilka zdjęć podczas kręcenia filmu.
Papa!czwartek, 8 marca 2018

Hej,


Dlaczego warto poświęcić czas na obejrzenie cyklu "CineKino - 120 lat europejskiego kina", który aktualnie emituje europejski kanał kulturalny ARTE? Otóż, jest to bardzo ciekawy zestaw filmów pokazujących, jak zmieniło się kino na naszym kontynencie od chwili wynalezienia kinematografu przez braci Lumiere  do dnia dzisiejszego. Jeśli choć trochę interesujecie się sztuką filmową, wskazany pakiet obrazów z pewnością was zainteresuje. Znajdziecie w nim naprawdę wiele ciekawostek, które na długo zapadną wam w pamięci. Dzięki temu będziecie mogli popisać się nieszablonową wiedzą na historii czy języku polskim. Z pewnością zapunktuje też w towarzystwie, gdy nadarzy się okazja do rozmów o osiągnięciach rodzimego przemysłu filmowego i kinematografii innych krajów Europy.

Cały cykl CineKino - 120 lat europejskiego kina obejrzycie tu: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-015664/cinekino/.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, za co inni Europejczycy cenią polskie kino, zajrzyjcie tu: https://www.arte.tv/pl/videos/070104-010-A/cinekino-polska/
Cześć,
Tym razem chcemy się z wami podzielić wrażeniami po obejrzeniu filmu, na jakim byliśmy ostatnio w kinie. To polska komedia romantyczna pt. "Narzeczony na niby" w reżyserii Bartosza Prokopowicza. Obraz wywarł na nas pozytywne wrażenie, akcja jest lekka, miła i przyjemna. Na ten film wybraliśmy się, ponieważ podoba nam się gra Julii Kamińskiej, która kreuje postać głównej bohaterki. Podziwiamy jej uniwersalność, umiejętność wcielania się w różne role. Parę lat temu aktorka potrafiła zmienić swój wizerunek, przeobrazić się w mało atrakcyjną dziewczynę, by zagrać w serialu, który na pewno każdy zna, czyli w "Brzyduli". Film "Narzeczony na niby" opowiada o młodej kobiecie, która nie chce zawieść matki i dlatego na ślub siostry postanawia przyprowadzić swojego narzeczonego. Niestety, przyłapuje go na zdradzie. Pod presją otoczenia podejmuje decyzję, by znaleźć chłopaka, który będzie udawał jej ukochanego. Tymczasem poznaje mężczyznę, kierowcę odpowiedzialnego za spowodowanie stłuczki drogowej. W ramach przeprosin on postawia przyjąć jej propozycję i zgadza się wystąpić przed jej rodziną w charakterze narzeczonego. Dość niespodziewanie zaczynają się bardzo dobrze dogadywać...

niedziela, 28 stycznia 2018

Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej za nami
Niedawno braliśmy udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Wykonaliśmy wszystkie zadania, jakie przygotowali dla nas organizatorzy. Było ich sześć i miały zróżnicowany charakter. Na przykład, porządkowaliśmy kadry wybranych filmów i w ten sposób odtwarzaliśmy ich fabuły, rozpoznawaliśmy głosy filmowych bohaterów, odpowiadaliśmy na pytania dotyczące działalności polskich reżyserek filmowych. Jedno z zadań polegało na wykonaniu zdjęć odtwarzających techniki filmowe: plan amerykański, perspektywę żabią, detal. Zobaczcie, jak nam wyszło to ćwiczenie. Zrealizowaliśmy również zadanie dodatkowe. Polegało na tym, aby nakręcić czołówkę do dowolnego filmu z biblioteki Filmoteki Szkolnej. Wybraliśmy obraz pt. "Męska sprawa". Oto link do naszej pracy:
Niestety, podczas Festiwalu nie udało nam się wygrać żadnej nagrody, ale nie poddajemy się i działamy dalej. 
Nasze pierwsze filmowe osiągnięcia
Mamy za sobą trzymiesięczny internetowy kurs filmowy. Ukończyliśmy go w ubiegłym roku szkolnym w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Od wielu lat prowadzi go Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program tak nam się spodobał, że zapisaliśmy się do niego również w roku bieżącym.  Dzięki niemu poznaliśmy wiele faktów z historii kinematografii oraz nakręciliśmy swoje pierwsze filmowe wprawki. Udało się nam również zakwalifikować do udziału w Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Dwudniowy czerwcowy pobyt w Warszawie, możliwość zajrzenia na plan filmu „Karbala” i warsztaty odbyte pod kierunkiem profesjonalistów w Warszawskiej Szkole Filmowej zachęciły nas do dalszego zgłębiania tajników X Muzy, prowadzenia wnikliwej obserwacji świata i zapisywania własnych doświadczeń przy użyciu kamery filmowej. Obejrzyjcie krótką reklamę przedstawiającą nasze działania i przekonajcie się, jak wiele frajdy nam one sprawiają.
Dużym sukcesem zakończył się dla nas udział w XX edycji konkursu „Historia Bliska”, który organizuje Ośrodek KARTA. Zrealizowany przez nas dokument pt. „Byłem uczniem tajnych kompletów. Opowieść Rajmunda Aschenbrennera” otrzymał wyróżnienie. Wiadomość o nagrodzie dla naszego zespołu nadeszła w październiku, odbieraliśmy ją podczas uroczystej gali w Warszawie. Film był wielokrotnie emitowany przez lokalną stację telewizyjną TVL. Nadal można go oglądać na stronie należącej do Szkolnego Studia Filmowego „Iluzja”.

wtorek, 2 stycznia 2018


Poznajmy się
Jesteśmy uczniami klasy gimnazjalnej przy Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu. Nasza grupa składa się obecnie z czterech osób: Małgosi, Dominiki, Claudii i Michała. Interesujemy się filmem, próbujemy też kręcić własne obrazy. Mamy na swoim koncie już kilka realizacji. Łączy nas zamiłowanie kina, ale to nie znaczy, że każdy z nas nie ma indywidualnych zainteresowań. Małgosię fascynuje siatkówka, regularnie chodzi na treningi i jeździ na mecze. Dominika uwielbia piłkę nożną, wprawdzie sama w nią nie gra, ale z upodobaniem od dawna ogląda mecze z udziałem swej ulubionej drużyny "FC Barcelona"  i z zapałem jej kibicuje. Podobnie jak Michał brała udział  w olimpiadzie z chemii. Niestety, obojgu zabrakło zaledwie jednego punktu, aby przejść do kolejnego etapu eliminacji. Poza chemią Michała interesuje muzyka, zna wszystkie nowe i stare hity. Claudia kocha kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, wiele czasu spędza na oglądaniu japońskich filmów i seriali.