niedziela, 28 stycznia 2018

Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej za nami
Niedawno braliśmy udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Wykonaliśmy wszystkie zadania, jakie przygotowali dla nas organizatorzy. Było ich sześć i miały zróżnicowany charakter. Na przykład, porządkowaliśmy kadry wybranych filmów i w ten sposób odtwarzaliśmy ich fabuły, rozpoznawaliśmy głosy filmowych bohaterów, odpowiadaliśmy na pytania dotyczące działalności polskich reżyserek filmowych. Jedno z zadań polegało na wykonaniu zdjęć odtwarzających techniki filmowe: plan amerykański, perspektywę żabią, detal. Zobaczcie, jak nam wyszło to ćwiczenie. 



Zrealizowaliśmy również zadanie dodatkowe. Polegało na tym, aby nakręcić czołówkę do dowolnego filmu z biblioteki Filmoteki Szkolnej. Wybraliśmy obraz pt. "Męska sprawa". Oto link do naszej pracy:
Niestety, podczas Festiwalu nie udało nam się wygrać żadnej nagrody, ale nie poddajemy się i działamy dalej. 
Nasze pierwsze filmowe osiągnięcia
Mamy za sobą trzymiesięczny internetowy kurs filmowy. Ukończyliśmy go w ubiegłym roku szkolnym w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Od wielu lat prowadzi go Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program tak nam się spodobał, że zapisaliśmy się do niego również w roku bieżącym.  Dzięki niemu poznaliśmy wiele faktów z historii kinematografii oraz nakręciliśmy swoje pierwsze filmowe wprawki. Udało się nam również zakwalifikować do udziału w Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Dwudniowy czerwcowy pobyt w Warszawie, możliwość zajrzenia na plan filmu „Karbala” i warsztaty odbyte pod kierunkiem profesjonalistów w Warszawskiej Szkole Filmowej zachęciły nas do dalszego zgłębiania tajników X Muzy, prowadzenia wnikliwej obserwacji świata i zapisywania własnych doświadczeń przy użyciu kamery filmowej. Obejrzyjcie krótką reklamę przedstawiającą nasze działania i przekonajcie się, jak wiele frajdy nam one sprawiają.
Dużym sukcesem zakończył się dla nas udział w XX edycji konkursu „Historia Bliska”, który organizuje Ośrodek KARTA. Zrealizowany przez nas dokument pt. „Byłem uczniem tajnych kompletów. Opowieść Rajmunda Aschenbrennera” otrzymał wyróżnienie. Wiadomość o nagrodzie dla naszego zespołu nadeszła w październiku, odbieraliśmy ją podczas uroczystej gali w Warszawie. Film był wielokrotnie emitowany przez lokalną stację telewizyjną TVL. Nadal można go oglądać na stronie należącej do Szkolnego Studia Filmowego „Iluzja”.

wtorek, 2 stycznia 2018


Poznajmy się
Jesteśmy uczniami klasy gimnazjalnej przy Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu. Nasza grupa składa się obecnie z czterech osób: Małgosi, Dominiki, Claudii i Michała. Interesujemy się filmem, próbujemy też kręcić własne obrazy. Mamy na swoim koncie już kilka realizacji. Łączy nas zamiłowanie kina, ale to nie znaczy, że każdy z nas nie ma indywidualnych zainteresowań. Małgosię fascynuje siatkówka, regularnie chodzi na treningi i jeździ na mecze. Dominika uwielbia piłkę nożną, wprawdzie sama w nią nie gra, ale z upodobaniem od dawna ogląda mecze z udziałem swej ulubionej drużyny "FC Barcelona"  i z zapałem jej kibicuje. Podobnie jak Michał brała udział  w olimpiadzie z chemii. Niestety, obojgu zabrakło zaledwie jednego punktu, aby przejść do kolejnego etapu eliminacji. Poza chemią Michała interesuje muzyka, zna wszystkie nowe i stare hity. Claudia kocha kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, wiele czasu spędza na oglądaniu japońskich filmów i seriali.